«КРУТИ - НЕ ЗАБУТИ!»

2018-01-29

/Files/photogallery/8770/3.jpg

(до 100-річчя бою під Крутами)

29 січня в Україні відзначають День пам’яті Героїв Крут — саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.

Напередодні відзначення 100-річчя бою під Крутами завідуюча Требухівською бібліотекою-філією № 8 КЗ БРР «Броварська районна централізована бібліотечна система» Г.В. Лисенко та бібліотекар Н.Т.Кольцова провели в початкових класах Требухівської ЗОШ історичну годину пам’яті «Над Крутами сурми сурмлять», а також тематичний прес-кліпінг «Крути – не забути!» з юними користувачами бібліотеки.

…Січень 1918 року. На столицю молодої Української держави насуваються озброєні до зубів солдати та матроси московської більшовицької орди під командуванням колишнього царського генерала Михайла Муравйова. Київські студенти та гімназисти, прагнучи захистити Батьківщину, організували Курінь Січових стрільців, щоб дати гідну відсіч загарбникам.

Курінь, що налічував 300 юнаків, складався із студентів Українського народного університету, Університету Святого Володимира та учнів старших класів Української Кирило-Мефодіївської гімназії. Хлопці пройшли лише семиденну військову підготовку, але без страху вирушили в похід проти чотиритисячної російської армії на станцію Крути.

29 січня п’ять годин безперервно студентський загін стримував наступ ворогів, втрачаючи молоді життя, під градом куль і гранат. Московські солдати без жалю багнетами проколювали груди поранених юнаків, прикладами рушниць розбивали голови юних захисників.

28 студентів потрапили в полон. Їх розстріляли «муравйовці» після жорстоких катувань та заборонили місцевим селянам поховати тіла героїв, залишивши їх на засніженому полі.

Київ було захоплено більшовиками у лютому, а вже у березні столицю УНР звільнено. Тільки тоді почали розшукувати тіла юнаків, які загинули під Крутами. 30 знайдених покалічених тіл перевезли до Києва і більшість з них поховали у братській могилі на Аскольдовій горі над Дніпром.

«Ці юнаки поклали голови за визволення Вітчизни, і Батьківщина збереже про них вдячну пам’ять на віки вічні», - наголосив Голова Центральної Ради УНР Михайло Грушевський під час поховання загиблих.

Під час зустрічі працівників Требухівської книгозбірні з учнями місцевої школи проникливо прозвучав вірш української письменниці Лесі Храпливої «Молитва» у виконанні Надії Кольцової:

О, Боже наш добрий з високого неба!

Ми молимось щиро сьогодні до тебе

За тих, що боролись при станції Крути

За нашу державу із ворогом лютим.

Що в битві цій впали у зиму криваву…

Прийми їх до себе! Прийми в свою славу!

А нам від цих триста, о, Боже, благаєм,

Любові дай вчитись до рідного краю!

Україна пишається молодими Героями. Пам’ять про них, як і та велична тяга до незалежності, за яку вони боролися – невмирущі. Вічна їм слава!

Кiлькiсть переглядiв: 50