Андріївські вечорниці у Требухові

2019-01-02

/Files/images/Веч.jpg

З досвіду роботи КЗ БРР «Броварська РЦБС»

Андріївські вечорниці

«А було колись» в Требухівській бібліотеці-філії №8

Тринадцяте грудня – день святого Андрія Первозванного. За традиціями наших предків звечора 12 грудня дівчата та хлопці сходилися до однієї хати, винайнятої та підготовленої заздалегідь, щоб відзначити свято Калити. Дівчата приходили раніше, щоб приготувати святкову вечерю, а після заходу сонця з’являлися і парубки з солодощами та наливкою. Починалося все із цікавих історій, які переказували хлопці, доки дівчата ставили на стіл вареники, пиріжки, інші смаколики. Повечерявши, молодь приступала до розваг, найголовнішою з яких є кусання калити. Калита – це великий корж із білого борошна, який печуть дівчата. Тісто солодке, з медом, підсушують при випіканні, щоб важко було вкусити. Посередині коржа дірка, в яку протягують червону стрічку, за яку підвішують калиту до сволока посередині хати. Підвішують високо, щоб парубок міг вкусити коржа, тільки підскакуючи.

Рештки калити після змагання розділяють серед присутніх. Після цього 24 години дівчата починають ворожити, щоб дізнатися про своє майбутнє,знайти свою долю.

В Україні побутувало дуже багато найрізноманітніших способів ворожінь. Ми знаємо лише малесеньку частку ритуалів та обрядів «Андріїівських вечорниць» наших предків. Проте і досі «Андріїівські вечорниці» - це веселе і колоритне дійство, жарти і сміх, які охоплюють часто і старше покоління.

Ось таку цікаву розповідь про дозвілля колишньої молоді в селах України прослухали другокласники Требухівської школи, які завітали до сільської книгозбірні, від бібліотекаря Надії Тимофіївни Кольцової. А потім вона передала слово педагогу Оксані Леонідівні Корнійко.

Були танці, пісні, святковий флешмоб. Разом з дітьми співали, танцювали, брали участь у іграх і їх вчителі та вихователі Світлана Леонідівна Харченко та Валентина Віталіївна Бабич. А Оксана Леонідівна пропонувала все нові і нові змагання, рухливі ігри і способи ворожіння для дівчаток. Особливо гамірно було, коли хлопці кусали калиту, яку тримав підв’язаною на рогачі директор будинку культури Володимир Миколайович Субин. Потім учасників вечорниць господині бібліотеки Галина Володимирівна Лисенко та Надія Тимофіївна Кольцова пригостили смачними варениками з сиром та родзинками.

Та свято на цьому не закінчилося, адже вечорниці в бібліотеці відбувалися в ніч на 19 грудня – напередодні Дня святого Миколая. За традицією в ніч на 19 грудня діти отримують подарунки під подушками. Тому вони вірять у диво, завершуване святим Миколаєм і вчаться у нього бути милосердними. Святий Миколай опікується бідними, воїнами, подорожніми, вважається покровителем дітей і студентів, моряків, торговців і лучників.

Святий Миколай був багатим та дбав про бідних людей тих часів, скориставшись великим батьківським спадком.

Про благодійність і милосердність святого Миколая та про традицію дарувати подарунки дітям, яка пішла з тих давніх часів, розповіла завідуюча бібліотекою Галина Володимирівна Лисенко. Потім школярикам господині, які стали і спонсорами проекту, вручили подарунки від імені святого Миколая та запросили їх стати постійними користувачами бібліотеки, а педагогам подякували за допомогу в проведенні цікавого народознавчого заходу.

Кiлькiсть переглядiв: 0