Величний сюрреаліст - Сальвадор Далі

2019-06-26

/Files/images/Тер.jpg

«Величний сюрреаліст – Сальвадор Далі»

11 травня 2019 року минуло 115 років від дня народження Сальвадоре Далі (1904-1989) – іспанського художника, скульптора, гравера, письменника, одного з найвидатніших сюрреалістів ХХ століття. На визначення цієї дати 30 травня в Центральній районній бібліотеці КЗ БРР «Броварська РЦБС» відбулося чергове засідання літературно-мистецького клубу «Чарівний світ мистецтва». Керівник клубу – бібліотекар ІІ кат. відділу обслуговування Терзієва Олена Вікторівна – розповіла про парадоксальне та фантастичне мистецтво каталонського художника, а також про його особисте життя та людей, з якими зводила його доля. Цікава, змістовна доповідь розповідача супроводжувалась переглядом репродукцій найвідоміших творів митця. З великим задоволенням присутні переглянули відеофільми «Відомі картини світу: Сальвадор Далі», «Одна історія. Як Сальвадор Далі став генієм» та інші.

Сальвадора Далі найчастіше називають «загадковим», «таємничим», «містичним», «фантастичним», а життя і творчість метра представляють як виклик загальноприйнятим соціальним та естетичним нормам. Зовнішню екстравагантність і поведінку Далі у житті протиставляють глибинній загадковості його творів. Він був різним: кусючим і скандальним, бідним і заможним, аполітичним і революційним.

Далі - найяскравіший представник одного з напрямів епохи модернізму — сюрреалізму. В творчості художників цього напряму особливе значення мали суміщення фантазії і реальності, марень, спогадів. Вони прагнули по-новому поставити і вирішити головні питання буття людини, переробити світ і змінити життя. Химерні фантазії, найнесподіваніші поєднання предметів, мрій, галюцинацій - усе це можна побачити на картинах Сальвадора Далі. Він вмів створювати чудернацький світ своїм живописом, використовуючи незвичні, навіть абсурдні поєднання різних предметів. Свій художній метод, чи то як жарт, чи то всерйоз, художник назвав «критично-параноїдальним». Його художні образи набувають жахливої подоби людей і тварин, викликають почуття страху, непорозуміння. Уже назви картин Сальвадора Далі гідні подиву та надзвичайно абсурдні за змістом: «Залишки автомобіля, що дають народження сліпому коню, який вбиває телефон», «Осіннє канібальство», «Антропоморфна шафа», «М'яка конструкція з вареними бобами. Передчуття громадянської війни». Митець бачив світ таким, що втрачає сенс, найбільш безглуздими та мертвими видавалися йому основи розуму та моралі. С. Далі вважав, -якщо йому довелося жити в такому світі, то єдине, що він міг зробити, — жити сюрреалістично. Далі відомий не лише як великий художник. Він також спробував свої сили й у скульптурі, мультиплікації та кінематографі.

Сьогодні Сальвадор Далі залишається одним з найвідоміших, найпопулярніших, найкращих художників ХХ ст. Його картини коштують десятки мільйонів доларів, а художній стиль великого майстра залишається прикладом для наслідування. Сам Далі найкраще охарактеризував свою творчість так: “Я створюю картини, за які і померти радісно”.

Клуб «Чарівний світ мистецтва» запрошує всіх небайдужих до прекрасного долучатися до наших засідань.

Кiлькiсть переглядiв: 0