Лицарі козацької звитяги

2019-10-17

/Files/images/DSC09485.JPG

Лицарі козацької звитяги

14 жовтня українці відзначали День захисника України, День Українського козацтва та свято Покрови Пресвятої Богородиці.

Напередодні цих свят до Требухівської школи на запрошення вчительки

другого класу Світлани Василівни Бабич завітали бібліотекарі сільської бібліотеки, щоб провести урок патріотичного виховання учнів.

Захід відкрила вступним привітальним словом завідуюча сільською книгозбірнею Галина Володимирівна Лисенко. Вона коротко розповіла дітям про нинішні свята, як відзначаються вони в Україні і запропонувала присвятити цей урок українському козацтву. Поскільки у класі, де навчається майже 30 дітей, мало місця для проведення рухливих ігор та змагань, вирішили перенести урок до спортивної зали початкової школи.

«Лицарі козацької звитяги», -- назвали свій захід бібліотекарі. Бібліотекар Н.Т. Кольцова розповіла школярикам, як зародилось козацтво в Україні, для чого була створена Запорозька Січ, як фортеця була укріплена та облаштована. А ще: про патріотизм, честь і гідність, велику віру в перемогу, внутрішню демократію та виборність керівних органів Січі (гетьманів, отаманів, козацької старшини, суддів ), високу дисципліну, козацьку військову майстерність. З цікавістю слухали діти про козацькі «чайки», перші ракети, торпеди, підводні човни (були й такі), палаючі колеса. Надія Тимофіївна принесла фотографії Цитаделі Батурина Чернігівської області, щоб школярики могли уявити собі, як виглядала фортеця: мури з бійницями, дев’ятиметровий вал, частокіл, глибокий рів, що оточує Цитадель, гармати та інше, рекомендувала всім присутнім відвідати відновлену історичну Батуринську фортецю на Борзнянщині.

Багато українських письменників та поетів висвітлювали в своїх творах героїчні подвиги козаків: Володимир Малик «Таємний посол», Павло Загребельний «Роксолана», Зінаїда Тулуб «Людолови», Роман Іваничук «Мальви» та інші, а от романи у віршах «Мамай. Мазепа» Леоніда Горлача та «Берестечко» і «Маруся Чурай» Ліни Костенко особливо цінні для нас, як твори героїчного епосу.

Поговоривши про звичаї та обряди козаків, їхній одяг, зброю, атрибути, побут, проведення вільного часу, Надія Кольцова плавно перейшла до другої частини заходу – «Козацькі забави». Хлопці ліпили вареники з калиною (на Січі жінок не було), ловили рибу вудкою, перевдягалися у жіночій одяг (розвідники, які пробиралися в тил ворога, в нашому випадку стали дівчиною-українкою та циганкою), тікали від переслідування (скакали певну віддаль на лівій нозі, потім на правій, потім на обох), побратими одночасно годували один одного узваром ложками з тарілок). Для дівчат був конкурс на влучність у метанні (м’ячем збивали кеглі). А ще й долали турецьку фортецю (шведська стінка), боролися на матах. Переможці одержували призи. Одним словом, було весело і гамірно.

Потім Галина Володимирівна з Світланою Василівною частували учнів козацьким кулішем з рибними котлетами, після чого діти повернулися до класу, де свято продовжилось майстер-класом вчительки по виготовленню різних сувенірів.

Вчителі та школярі подякували сільським бібліотекарям за пізнавальний та цікавий захід.

Кiлькiсть переглядiв: 0