Микола Лисенко - дослідник злочинів тоталітаризму

2020-03-11

/Files/images/ЛМГ.JPG

Вшанували пам'ять Миколи Лисенка –

дослідника злочинів тоталітаризму у Биківні

6 березня 2020 року у Броварській Центральній районній бібліотеці вшановували пам’ять Миколи Григоровича Лисенка (1927 – 2014) – краєзнавця, дослідника, який розкрив широкому загалу таємницю злочинів радянського режиму у Биківні під Києвом, почесного громадянина м.Бровари. Годину пам’яті провела бібліотекар Ольга Шаповал. На заході пізнавали історію учні-восьмикласники Броварської загальноосвітньої школи №1. Технічно й методично забезпечував проведення заходу Сергій Лисенко – син Миколи Григоровича, який працює у бібліотеці.

Ольга Шаповал запитала присутніх, чи відоме їм значення хрестів у биківнянському лісі між Києвом та Броварами. Не всі учні могли чітко відповісти на це запитання, проте озвучували версії, що меморіал встановлений на честь героїв, або як пам’ять про жертв.

Ольга Іванівна розповіла, як замовчувалися злочини більшовиків, а рештки загиблих, «ворогів народу», покараних розстрілами і знайдених пізніше у лісі, подавали як жертв нацизму. Проте лишалися живі свідки, готові говорити. Хоч говорити для більшості було дуже непросто – не лише через болісні спогади, а й через страх за своє життя.

Опитувати свідків: спочатку кількох, а потім – десятки. Таку складну й важливу місію взяв на себе Микола Лисенко. Слово за словом, сторінка за сторінкою писалися страхітливі свідчення, відкривалися очі людей на правду. Звісно, це стало можливе за часів Перебудови та потім, уже за незалежності України. Усе це Микола Лисенко описав у своїй книжці «Биківня: злочин без каяття» та інших працях.

Точних цифр щодо розстріляних у биківнянському лісі немає. Проте різні дослідники стверджують, що це аж ніяк не менше, ніж 100 тисяч. «Кожна сосна там – чиясь душа», – підсумувала розповідь Ольга Шаповал.

Микола Григорович походить із сім’ї розкуркулених селян із Воронезької області, які були заслані до Сибіру та Казахстану на довгі роки – у таких засланнях виживали не всі. Про ці факти громадський діяч розповів в уривку документального фільму, який присутні мали змогу переглянути. Також на екрані демонстрували фотографії свідків (які допомогли відкрити світові жахливу, але необхідну правду про Биківню) та однодумців дослідника.

Наступні покоління мають змогу користуватися даними досліджень Миколи Лисенка і продовжувати традицію вшанування пам`яті жертв тоталітарного режиму, а також не допускати повторення трагічних сторінок історії у майбутньому.

Кiлькiсть переглядiв: 0