Митрополит Андрій Шептицький

2020-08-05

/Files/images/Велет християн.JPG

Велет християнства та українства

До 155-річчя Андрея Шептицького (1865-1944) Центральна районна бібліотека підготувала виставку-знайомство «Велет християнства та українства».

Мирське ім’я митрополита Андрея Шептицького – Роман Марія Александер Шептицький. Народився майбутній громадський та релігійний діяч у селі Прилбичах на Львівщині (на той час – Австрійська імперія). Походив зі шляхетного роду, мав графський титул. Змалку виявив любов до молитви. Початкову освіту здобув удома. Продовжив навчання у гімназії св. Анни у Кракові. Далі була служба у війську, де Андрей тяжко захворів на скарлатину з ускладненнями. Службу довелося залишити. Надалі протягом життя він боровся з ревматизмом.

Шептицький обрав для себе шлях священика. Розбудовував греко-католицьку церкву в Україні та закордоном. З січня 1901 року та до смерті – предстоятель Української греко-католицької церкви. Бажаючи зблизити членів українського єпископату, зініціював єпископські конференції. У його задумі вони мали об'єднати весь слов'янський католицький єпископат східного обряду. Як меценат Шептицький спонсорував українську культуру. Заснував Національний музей у Львові. Значні кошти жертвував сиротинцям. Під час Голокосту митрополит допомагав рятуватися єврейським родинам.

Зазнавав переслідувань від більшовиків. Помер 1 листопада 1944 року, заповідаючи не відступатися від своєї віри та сподіваючись на відродження церкви попри гоніння. Похований у підземеллі собору святого Юра у Львові.

На виставці – зібрані працівниками бібліотеки матеріали про Андрея Шептицького:

Батій Я. Андрей Шептицький/ Я.Батій. Харків: Фоліо, 2016. – 120 с.

Андрей Шептицький: Біографія// Видатні постаті в історії України ХХ ст.. – К.:Вища школа, 2011. – С. 361-364.

Усі видатні постаті історії України. – Харків: Торсінг плюс, 2008. – С. 240-247.

Митрополит Андрей Шептицький // Бабинський А. Історія УГКЦ

за 90 хвилин/А.Бабинський. – Львів: В-во «Свічадо», 2019. – С.82-92; С.112; С.114; С.130.

Андрей Шептицький// Середа С. Український Пантеон/С.Середа. – К.:Балтія-Друк, 2013. – С. 28.

Губарев В.К. Історія України. Універсальний ілюстрований довідник/ В.К.Губарев. – Донецьк: БАО, 2008. – С. 297-299.

Кiлькiсть переглядiв: 0