• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Події
  • 2014
  • Астрономічні уявлення українців. Народна метеорологія.

Для тих, кого об’єднує любов та небайдуже ставлення до історії українського народу, його традицій та культури в читальній залі Броварської центральної районної бібліотеки відбулось засідання клубу «Неопалима купина».

В основу саме цієї зустрічі членів клубу лягли такі питання, які ще мало розглядаються широким загалом – «Астрономічні уявлення українців» та «Народна метеорологія» .

Про уявлення українців в астрономії та метеорології цікаво і змістовно розповіли завідуюча відділом обслуговування Ковальчук В.М. та бібліотекар читальної зали Кальченко О.М. Їх розповіді, окрім того, виявились і повчальними.

Природна допитливість українців постійно спонукала задумуватися над тим, що діється не тільки на землі, а й на небі: чому сходить Сонце, чому Місяць буває зростаючим, повним, а потім, навпаки, розміри його поступово зменшуються, чому одні зорі горять яскравіше, чому сузір’я в різні пори року змінюють своє положення на небі тощо. Будучи тісно пов’язаними з природою, милуючись зоряним небом і спостерігаючи за небесними світилами, наші пращури розрізняли більшість сузір’їв і дали їм свої назви. Так, міцно закріпилися в Україні назви: Великий Віз (Велика Ведмедиця), Малий Віз (Мала Ведмедиця), Волосожар (Плеяди), Вечірня (Вранішня) Зоря (Венера), Чумацький шлях та інші.

За рухом Сонця і Місяця, за їхнім розташуванням на небі люди віками вчилися визначати дні літнього і зимового сонцестояння, пори року та час доби. Не маючи годинників, селяни могли точно визначити час, орієнтуючись лише на Сонце і на свою тінь від нього. Вночі ж орієнтиром були зорі, особливо Великий Віз та Волосожари. Добу умовно ділили на проміжки, де кожен з них мав свою назву: північ, запівніч, досвіток, ранок, схід сонця, полудень тощо.

Подив і захоплення присутніх викликали розповіді бібліотекарів про уміння запорізьких козаків, які їздили в Крим по сіль, орієнтуватися по зорях у безмежному морському просторі, точно визначати дорогу за допомогою Чумацького Шляху на небі.

Членам клубу та гостям бібліотеки розповіли, між іншим, і про прикмети, які дозволяють прогнозувати погодні зміни за особливостями сходу і заходу Сонця, його кольору, за виглядом нічного неба та яскравістю Місяця. Великий цикл погодних передбачень становлять прикмети, пов’язані із станом атмосфери, різними метеоричними явищами. Достовірними прикметами вважали також зміни у рослинному та тваринному світі.

Присутні та члени клубу зрозуміли, що рівень астрономічних і метеорологічних знань нашого народу здавна був дуже високим. Він ґрунтувався на багатовікових спостереженнях за небесними світилами, навколишньою природою і, постійно накопичуючись та вдосконалюючись, передавався від покоління до покоління, формував стабільні народні уявлення.

Зацікавила усіх і однойменна книжкова виставка, яка стала змістовним доповненням до розповідей.

Спілкування учасників було теплим та дружнім, як і всі попередні засідання «Неопалимої купини».

Запрошуємо всіх бажаючих стати членами нашого клубу.

Кiлькiсть переглядiв: 0