21 грудня 2014 року в центральній районній бібліотеці відбулось чергове засідання клубу «Повінь душі». Це був літературно-музичний вечір українського романсу. Ведучі вечора бібліотекарі Тетяна Кондратенко та Наталія Ретта розповіли присутнім, що романс – це твір голосу з інструментальним суповодом, частіше за все – фортепіанним, про те, як виник романс. Адже романси були і народні, коли написанням романсу займалися не тільки композитори, а й співаки-аматори. Їхні імена часто лишалися невідомими. Романси ХІХ і перших десятиліть ХХ століття і сьогодні нам близькі та зрозумілі. Важливу роль у розвитку української пісні-романсу відіграла багата творча спадщина класиків вітчизняної літератури: Григорія Сковороди, Івана Котляревського, Григорія Квітки-Основ’яненка, Степана Гулака-Атремовського. Тепло та несподівано сказала про романс Ліна Костенко:

На голови, де наче солов’ї

Своє гніздо щодня звивають будні,

Упав романс, як він любив її

І говорив слова їй незабутні.

І справді, коли поруч звучить романс, хочеться вірити, що любимо ми і люблять нас. Романс повертає нас на стежки щасливого чи втраченого кохання, нагадуючи, що є такі цінності, якими не можна нехтувати. Романсу ми довіряємо свої найпотаємніші думки, мрії романсу довірялися в усі часи. Саме романс доніс до наших днів щиру любов Євгена Гребінки, палке кохання Івана Франка, тривогу й сум Олександра Олеся. Цікавою була розповідь про історію кохання Михайла Старицького, якому він присвятив свій вірш «Виклик». Музику на нього написав Микола Лисенко. Український романс – це цілюще джерело, з якого ми черпаємо почуття краси, ніжності, вічності. Це надзвичайно правдивий, довірливий і світлий витвір людського таланту, людської долі. Український романс – це лірична сповідь. Адже кожна нова зустріч з романсом – це справжнє свято, значна та хвилююча подія. Присутні прослухали у записі романси «Сміються, плачуть солов’ї» у виконання Ніни Матвієнко, «Ніч яка місячна», який виконав Олександр Малінін, та «Чорнобривці», що заспівав Віктор Павлік.

На вечір українського романсу був запрошений аматорський колектив «Ентузіасти», солісти якого проникливо і задушевно виконали українські романси: «Не питай, чого в мене заплакані очі», «Чорнії брови», «Квіти любові», «Осене». На зустріч з глядачами була запрошена поетеса, викладач Броварського НВК Лариса Кедровська. Саме на її вірш «Цвітуть троянди» авторка цих рядків написала музику і сама виконала цей романс. Поетеса Лариса Кедровська щиро подякувала за чудову музику та проникливе виконання романсу на її слова. Завітала на вечір українського романсу молодий композитор, член Спілки композиторів України, лауреат всеукраїнських конкурсів Анастасія Комлікова зі своїми учнями Єфросінією Прокопчук та Соломією Лесюк. Цього разу в бібліотеці відбулася зустріч трьох поколінь. Єфросинія Прокопчук виконала пісню «Різдво» на слова та музику Анастасії Комлікової. А пісню «Україно, молюсь я за тебе» у виконанні Соломії Лесюк глядачі слухали стоячи, затамувавши подих і ледь стримуючи сльози на очах. Порадувала присутніх і молодий композитор. Вона виконала романс М.Глінки «Не щебечи, соловейко» та твір П.Буратті «Баркетта».

/Files/images/rzn_foto/b05.JPG

Слухачами цього чудового дійства були студенти Університету третього віку, діти війни, ветерани праці, молодь. Вечір українського романсу нікого не залишив байдужим, він закінчився традиційним чаюванням та колективним фотографуванням на згадку.

Кiлькiсть переглядiв: 0