КЛУБ «ЮНИЙ КРАЄЗНАВЕЦЬ» ПІЗНАЄ ТА ПОПУЛЯРИЗУЄ МИНУВШИНУ БРОВАРСЬКОЇ ЗЕМЛІ

20 вересня 2012 року минуло 10 років від часу створення клубу «Юний краєзнавець» при Броварській центральній районній бібліотеці. Ініціатором його появи є нинішній директор районної книгозбірні, палка прихильниця розвою краєзнавчого руху у Придеснянському краї, дослідниця невідомих сторінок історії Української держави, літописець, заслужений працівник культури України, член Національної спілки краєзнавців України Людмила Кошелєва.

З ІСТОРІЇ НАРОДЖЕННЯ КЛУБУ

…Першими членами любительського обєднання шанувальників місцевої історії та краєзнавства були учні Броварської загальноосвітньої школи №9. Вони брали активну участь у вивченні та популяризації минувшини рідного краю. За їхньої участі фотоальбом «Літопис Броварщини» повсякчас поповнювався новими світлинами, матеріалами із книг, статтями із періодичних видань, біографіями відомих людей Придеснянської сторони, а також особистими листами земляків – «народним архівом».

Від самого початку клуб «Юний краєзнавець» мав статут, девіз: «Люби і знай свій рідний край», а також постійно мав план роботи.

Учасники клубу популяризували у соціумі цікаві форми роботи, зокрема, такі як: етнографічні та народознавчі години, уроки мужності, презентації книг про рідну землю, робили екскурс в історію Броварщини, проводили уроки із краєзнавства. І під час таких заходів відбувалися знайомства із наявною в бібліотеці історико-документальною літературою, з якої можна було почерпнути цікаву довідково-пізнавальну інформацію про Бровари і район, та з белетристикою, де зустрічаються описи подій, що відбувалися на Броварській землі.

Члени клубу та його слухачі постійно одержували різні домашні завдання, скажімо, відтворити нашу родину у малюнках, описах чи віршах. Пропонувалися інші форми та методи роботи із юними шанувальниками історії малої батьківщини.

НАПОВНЮЄМО РОБОТУ НОВИМ ЗМІСТОМ

Як стверджують бібліотекарі-краєзнавці поважного віку та інші небайдужі до локальної історії люди, новою сторінкою у роботі клубу як громадського обєднання поціновувачів броварської регіоналістики став 2010 рік. Із цього часу він працює в унісон із життєдіяльністю Національної спілки краєзнавців України, її з’їздів, пленумів та зібрань, різноманітних заходів, а також всього того, чим живе її обласний осередок.

Незабутні спогади та незаперечні факти у діяльності «Юного краєзнавця» залишили часті мої зустрічі-спілкування із Героєм України, головою НСКУ, академіком НАН України Петром Троньком, його всякчасні настанови та поради, просто людська підтримка… Особливо радів патріарх національного краєзнавства, коли ми почали видавати газету «Броварська минувшина». І, як годиться, написав щирі слова вітання творчому колективу…

Найперше, з чого ми розпочали свою перебудову - це із наповнення життєдіяльності клубу новим змістом. По можливості вивчили досвід роботи багатьох подібних на теренах нашої держави любительських обєднань за інтересами читачів бібліотек районів та обласних центрів. Визначили конкретний образ нашого утворення та стратегічні завдання і орієнтири, яких прагнемо невдовзі досягти.

Як наслідок наших старань, протягом короткого часу ми обрали новий девіз, створили емблему, написали і затвердили на раді клубу новий статут, програму діяльності та план роботи на наступний рік.

Нині гаслом клубу є слова Григорія Сковороди:«Пізнай свій край…себе, свій рід, свій нарід, свою землю – і ти побачиш свій шлях у життя…»

ВИТЯГ ЗІ СТАТУТУ КЛУБУ

Клуб є громадським обєднанням за інтересами громадян – обєднанням читачів Броварської центральної районної бібліотеки та її сільських філіалів і має любительський статус.

Мета створення клубу – це дослідження невідомих сторінок історії міста Бровари та Броварського району, створення та популяризація поміж їхніх мешканців «броварщинознавства» - цілісної науки про минувшину рідного краю, патріотичне виховання, насамперед, учнівської та студентської молоді, а також усього броварського загалу.

Завдання клубу – це написання правдивого літопису отчої землі, розвіювання міфів та фальсифікацій історичного процесу, актуалізація видатних осіб та пам’ятних подій, усвідомлення того, хто був і залишається справжнім героєм ратної і трудової звитяги, що має неодмінно знати кожен житель Броварської землі.

Клуб проводить роботу в таких напрямах як пошуково-дослідницька, творча, редакційно-видавнича, інформаційно-просвітницька та пізнавально-популяризаторська діяльність.

ПРО ГАЗЕТИ «БРОВАРСЬКА МИНУВШИНА»

ТА «КРАЄЗНАВЧИЙ ВІСНИК»

Із метою пожвавлення діяльності та залучення до краєзнавчих досліджень якомога більшої кількості небайдужих людей, а також висвітлення своїх пошуково-творчих напрацювань у листопаді 2010 року вийшло з друку перше число щомісячної історико-краєзнавчої газети «Броварська минувшина» як органу клубу «Юний краєзнавець» форматом А3 і накладом у 1000 примірників.

…«Мало любити свій край, треба його ще й знати». Ці відомі слова Максима Рильського стали гаслом нашого часопису.

Які ж теми порушує та про що розповідає перша броварщинознавча газета Задніпровської округи?

На шпальтах видання віддзеркалена вся історико-краєзнавча палітра не тільки Броварського краю. Тут є матеріали й обласного та всеукраїнського значення. Тобто, воно позиціонує себе як регіональний громадсько-політичний часопис історико-культурного спрямування. До слова, на шпальтах видання постійно присутні голова Київської облдержадміністрації Анатолій Присяжнюк, голова Київської обласної ради Олександр Качний, голова Броварської райдержадміністрації Петро Іваненко та голова Броварської райради Анатолій Деменко. Скажімо, впродовж 2011 року «Броварська минувшина» висвітлювала конкурси «Я – Київщини гордість і надія» та «Що я зробив для розвитку рідної Київщини?», ініціатором проведення яких виступив очільник обласної виконавчої влади(3).

Найпримітнішою публікацією стало розлоге інтерв’ю із головою Київської облдержадміністрації Анатолієм Присяжнюком(«Броварська земля була і залишається орієнтиром у розвитку краєзнавства», видруковане на чотирьох шпальтах і проілюстроване надзвичайно промовистими знімками. Мені приємно повідомити, що подібного за обсягом, значущістю та важливістю піднятих проблем матеріалу не змогла опублікувати жодна газета Київщини(!). Більше того, про розвиток краєзнавства в нього взагалі ніхто не цікавився…

Скажу кілька слів про постійні рубрики. Так ось, на першій сторінці нашого місячника повсякчас подається «Патріарша настанова»(цитата із виступу Петра Тронька на одному зі з’їздів краєзнавців) та «Освідчення у любові»(вірш про певний населений пункт), на другій – пропонується якийсь проблемний матеріал, на третій шпальті - «Краєзнавча мозаїка» чи «Краєзнавча хроніка», на четвертій - «Календар ювілейних і пам’ятних дат Броварщини»(на кожен місяць), «Радимо прочитати», «Вітаємо ювіляра(іменинника) та «Сто запитань і відповідей про краєзнавство», інші цікаві та потрібні рубрики і матеріали.

…До початку 2013 року у бібліотечній підшивці вже зібралося 13 номерів «Броварської минувшини».

…Дієву участь у творенні часопису беруть члени редколегії. До її складу ввійшли директор Броварської центральної районної бібліотеки Людмила Кошелєва, Почесний громадянин м. Броварів Анатолій Лемпіцький, борець за незалежність України, дослідник та автор книг про биківнянську трагедію Микола Лисенко, колишній голова Броварської райдержадміністрації Леонід Вайсфельд, відомий броварщинознавець Володимир Мельник, бібліотекар Требухівської сільської бібліотеки, літописець Надія Кольцова, ветеран війни та праці, дослідник історії села Семиполок Володимир Москвич, голова Броварської міської організації «Захист дітей війни» Михайло Сердюк та завідувачка бібліотеки села Літок Любов Сліпко.

На цьому ми не зупинилися. І 24 січня 2011 року Людмила Кошелєва зареєструвала ще одне видання– «Краєзнавчий вісник» як видання Броварської центральної районної бібліотеки. Він видається таким самим накладом як «Броварська минувшина», але вдвічі меншим за форматом. До слова, газета намагається мати своє оригінальне обличчя, не зважаючи на те, що її творять одні і ті ж люди!..

На шпальтах часопису повсякчас друкуються матеріали під рубриками «Краєзнавчі будні»(про роботу клубу «Юний краєзнавець» та про розвиток бібліотечного краєзнавства), «До 90-річчя Броварського району»(про підготовку до цього ювілею та втілення у життя творчо-видавничого проекту «Гордість і слава Броварської землі»(Життєписи найвідоміших людей Придеснянського краю від найдавніших часів і до сьогодення), «Поетична антологія»(про збирання творів топонімічної тематики і підготовку до друку видання «Славимо тебе, наш Придеснянський краю, у віршах та піснях!»), «Наші звіти»(розповіді членів ради клубу про виконану роботу за останні три роки у процесі зустрічі 10-літнього ювілею нашого обєднання), «Вийшли з друку»(про краєзнавчі новинки броварських авторів), «Життя Спілки»(розповіді про життєдіяльність, найактуальніші проблеми і найостанніші новини Національної спілки краєзнавців України) та інші актуальні і корисні для наших читачів розділи і теми.

ПРО ВЕБ-САЙТ «БРОВАРСЬКА МИНУВШИНА»

Йдучи в ногу з часом, автор цих рядків створив у Міжмережжі історико-краєзнавчий веб-сайт «Броварська минувшина», що дозволяє інформувати про життєдіяльність клубу якнайбільшу кількість наших симпатиків та однодумців не тільки на теренах Краю Десни і Трубежа та Київського регіону… На ньому можна ознайомитися із кожним числом газет «Броварська минувшина» та «Краєзнавчий вісник», із нашими акціями, заходами, різноманітною історико-краєзнавчою інформацією. Звичайно, можна знайти тут і адресу:

www.brovarska-mynuvshyna.org.ua

Зрештою, використання можливостей Міжмережжя полегшує наше спілкування із читачами газет та користувачами веб-сайту…

ПРО СПІВПРАЦЮ З ВІДДІЛОМ ОСВІТИ

…Виступаючи на V(позачерговому) зїзді Національної спілки краєзнавців України Олександр Реєнт говорив про те, що в сучасних умовах важливого значення набувають питання розвитку бібліотечного краєзнавства, як вагомої джерельної та інформаційної бази українського краєзнавства. Зростають його пізнавально-виховна та популяризаторська функції, зокрема діяльність краєзнавчих клубів, товариств дослідників рідного краю, запровадження освітніх програм, спрямованих на поширення серед молодого покоління знань про історію і культуру своєї «малої батьківщини».(2).

…Клуб «Юний краєзнавець» упродовж останніх трьох років досить дієво і плідно співпрацює із відділом освіти Броварської райдержадміністрації. Приміром, у 2010 році ми спільно провели поміж учнівської молоді краю першу на теренах Київщини інформаційно-просвітницьку акцію «Великі броварці». І, як наслідок, за її умовами визначили 30 найвидатніших наших земляків у політиці, економіці, соціальній сфері, освіті, культурі, спорті та інших галузях життя від давніх часів і донині.

Опісля цього, для шанувальників та збирачів усної народної творчості оголосили конкурс «Фольклорні скарби Броварщини», приурочений до 90-річчя утворення Броварського району. До речі, цей поважний ювілей припадає на березень 2013 року, а буде святкуватися у вересні…

Водночас ми зініціювали проведення конкурсу на написання вірша та музики, які як мистецький твір міг би стати славнем Броварщини...

…Багато різних інформаційно-просвітницьких, виховних, популяризаторських та інших національно-патріотичних заходів повсякчас проводить наш клуб. Але є поміж них один - особливий, який розрахований майже на два роки. Тобто, всі бібліотекарі району та кілька інших закоханих у мікроісторію людей разом зі мною методом безпосередньої участі творять двокнижжя «Гордість і слава Броварської землі»(Життєписи найвідоміших людей Придеснянського краю від найдавніших часів і до сьогодення). Це буде перше на теренах Київщини біобібліографічне видання із елементами енциклопедії на кшталт «100 видатних…». Його ми прагнемо подарувати броварській громаді у вересні 2013 року – напередодні 70-ої річниці визволення краю від німецько-фашистських загарбників.

Поряд із цим ми готуємо до друку ще одне видання. «Славимо тебе, Придеснянський наш краю, у віршах та піснях!». – такою буде його назва. І збере воно воєдино всі поетично-пісенні твори топонімічної тематики, тобто про кожен населений пункт Броварської землі.

…На жаль, так склалося, що наш район не має свого краєзнавчого музею. Тому ми усвідомлюємо всю важливість і значущість нашої пошуково-дослідницької, інформаційно-просвітницької, видавничої та популяризаторської роботи. Ми пізнаємо минувшину, перш за все, для себе і ділимося набутою інформацією із тими, кому не байдуже відродження історичних, національних та культурних традицій Броварської сторони.

Ми робимо все для того, щоб згодом клуб «Юний краєзнавець» став, як мінімум, крайовим центром розвитку бібліотечного краєзнавства, а Броварська центральна районна бібліотека – ще потужнішим інформаційним центром та книгозбірнею невідомих широкому загалу краєзнавчих скарбів…

Кiлькiсть переглядiв: 0