«Дзвони минулого – шляхи майбутнього»

(до 100-річчя від дня народження українського історика

П.Т. Тронька)

12 липня минуло 100 літ від дня народження доктора історичних наук, академіка НАН України, Героя України Петра Тимофійовича Тронька. Він присвятив життя історії й краєзнавству, боротьбі за національну пам’ять. Його напрацювання й сьогодні втілюються у життя в нових краєзнавчих проектах.

Перебуваючи 17 років на посаді заступника Голови Ради Міністрів УРСР, він опікувався розвитком освіти, культури, охорони здоров’я, фізкультури та спорту. Учений написав низку монографій, десятки брошур та статей. Він був автором, керівником, членом редколегій кількох фундаментальних праць, таких як – «Історія Української РСР» у 8 томах, 10 книгах, «Історія Києва», «Українська РСР у Великій Вітчизняній війні Радянського Союзу 1941-1945 рр.» у 3 томах та ін. Але найбільшою гордістю П.Тронька стала унікальна за масштабом праця – «Історія міст і сіл Української РСР» у 26 томах, аналогів якої донині не існує в світі.

Багато зробив Петро Тимофійович для популяризації знань про рідний край як редактор журналів «Пам’ятки України» та «Краєзнавство». Із 1992 року він очолив також головну редколегію науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією». Символічно, що до 100-літнього ювілею П.Тронька світ побачило 100 книг згаданої серії, створено та наповнюється Національний електронний банк жертв політичних репресій, публікуються збірники документів та монографічних досліджень. На Чернігівщині відкрито музей-садибу відомого краєзнавця.

У 2003 році П.Т. Тронько побував на презентації трикнижжя «Броварська минувшина» І.Доцина, схвально відгукувався про заснування газети «Броварська минувшина», захоплювався самовідданою працею місцевих краєзнавців на чолі з директором Броварської центральної районної бібліотеки Кошелєвою Л.В.: «Прошу: зробіть усе можливе для того, щоб Україна знову заговорила про Бровари і район, про нове броварське диво-видання…»

До 100-річчя від дня народження видатного українського діяча П.Т. Тронька 12 липня 2015 року в приміщенні Броварської ЦРБ було проведено знайомство з його творчою спадщиною «Дзвони минулого – шляхи майбутнього». Одноіменна книжкова виставка і надалі діє у читальній залі бібліотеки. Усіх бажаючих просимо її відвідати та познайомитися з працями видатного українського вченого.

Кiлькiсть переглядiв: 0